Są gośćmi w naszych domach od kilkunastu lat - najdłuższe polskie seriale


redakcja   redakcja | 01-06-2016, 23:39:26


Są gośćmi w naszych domach od kilkunastu lat - najdłuższe polskie seriale

Najdłuższe polskie seriale to „Klan”, „Plebania” i „Na Wspólnej”. Inne, chętnie oglądane i emitowane przez długi czas polskie seriale, to np. „Pierwsza miłość”, „M jak miłość”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”.


Rodzina Lubiczów

Rekordzistą wśród polskich seriali jest „Klan”. Pierwszy odcinek wyemitowano 22 września 1997 roku. Losy bohaterów „Klanu” możemy śledzić na antenie TVP 1 od poniedziałku do piątku.

Kilkanaście lat emisji „Klanu” wzbogaciło grono celebrytów o nowe twarze, które dorastały na telewizyjnym ekranie. W ten sposób popularność zdobyła Kaja Paschalska (Ola Lubicz), która nagrała dwie płyty oraz Agnieszka Kaczorowska (serialowa Bożenka), którą mogliśmy oglądać w „Tańcu z Gwiazdami”.

Najważniejszym wątkiem serialu są losy trzech pokoleń rodziny Lubiczów. Głównym miejscem zdarzeń jest dom na warszawskiej Sadybie. Mieszkają w nim seniorowie rodu Maria i Władysław oraz ich dzieci i wnukowie. Największymi gwiazdami serialu bez wątpienia stali się Tomasz Stockinger oraz Agnieszka Kotulanka. Z Party.pl można było dowiedzieć się, że aktorka od lat zmagała się z choroba alkoholową, co ostatecznie stało się powodem jej rezygnacji z dalszej pracy przy „Klanie”. Krystyna - postać grana przez Kotulankę została w serialu uśmiercona. Zmarła w wyniku powikłań po zapaleniu opon mózgowych. W serialu nie zobaczymy już również protoplastów rodu Lubiczów – Władysława i Marii oraz Ryszarda Lubicza.

Ksiądz proboszcz i jego świta

Emitowany od 2000 roku przez TVP 1 serial  zajmuje drugie miejsce na podium, wśród najdłuższych polskich seriali. Emitowany był od 5 października 2000 do 27 stycznia 2012. Opowiadał o problemach małej społeczności we wsi Tulczyn. Głównym bohaterem telenoweli był Antoni Wójtowicz – proboszcz tamtejszej parafii. Gdy ksiądz został przeniesiony do Hrubielowa, znaczna część akcji serialu zaczęła rozgrywać się właśnie tam. Problemy religijne, moralne oraz rodzinne mieszkańców parafii stanowiły główny wątek serialu.

Oprócz znakomitych aktorów starszego pokolenia, takich jak: Włodzimierz Matuszak, Krystyna Tkacz, Bożena Dykiel oraz Olgierd Łukaszewicz, w „Plebani” znaleźli się również: Natalia Lesz, Aneta Zając, Aleksandra Kisio, Łukasz Garlicki oraz Agnieszka Włodarczyk.

Ulica, którą zna każdy

„Na Wspólnej” - to trzeci co do liczby wyemitowanych odcinków serial w polskiej telewizji. Można go oglądać na antenie stacji TVN od od 27 stycznia 2003, od poniedziałku do czwartku o godzinie 20:15.

Serial opowiada o życiu siedmiorga przyjaciół, którzy poznali się w sierocińcu. Wówczas złożyli przysięgę, która związała ich silniej niż więzy krwi. Od tamtej pory wspierają się i pomagają sobie na wielu płaszczyznach życia. Jednak każde z nich ma jakiś bagaż doświadczeń lub tajemnice, którymi nie chce się dzielić. Są to główne przyczyny konfliktów i nieporozumień między tą związaną emocjonalnie (i również finansowo – poprzez inwestycję budowlaną przy ul. Wspólnej, której się wspólnie podjęli) grupą.

Serial ten jest prawdziwą „kopalnią” talentów. Wśród aktorów wcielających się w role postaci z „Na Wspólnej” znaleźli się m.in.: Piotr Fronczewski, Bożena Dykiel, Mieczysław Hryniewicz, Sylwia Gliwa, Anna Guzik, Paweł Deląg, Robert Kudelski, Adam Fidusiewicz, Joanna Jabłczyńska, Matylda Damięcka, Jakub Wesołowski, Małgorzata Socha i wiele innych.



Kategorie: Telewizja Artykuły sponsorowane 
Seriale: M jak miłość Na dobre i na złe Barwy szczęścia Na Wspólnej Pierwsza miłość Klan 

Zobacz również: