Arek Tobiasz
| 31-12-2014, 01:34:40
Po latach określania wyników oglądalności kolejnego dnia za mało skuteczne, maj 2014 roku wreszcie przyniósł zmianę w postrzeganiu tego jak większość ludzi osądza i określa sukces telewizyjnego serialu.
Stacje uwodzą coraz więcej i więcej reklamodawców w oparciu o statystyki DVR, a pewne nawet odwróciły się od dyskusji o oglądalności na żywo. To tak bardzo kwestia kablówek jak każdego, ale stacje ogólnokrajowe mogą napotkać największą bitwę jeśli chodzi o percepcję. I to dobry powód jak każdy, aby zwrócić uwagę na to co działa.
Patrząc wstecz na rok (a dokładniej, sezon telewizyjny 2014-2015 do tej pory), były niepodważalne sukcesy - każdy, który opowiada jeszcze silniejszą historię jak weźmiesz pod uwagę to kto oglądał serial w kolejnym tygodniu czy nawet miesiącu po premierze. I kiedy poniżej nie reprezentujemy najlepszych dziesięciu seriali z wszystkich stacji, to najlepsze z tych w teraz szczególnie mylącym czasie, aby być dramatem czy komedią Wielkiej Czwórki.
Uszeregowane wedle ich obecnej średniej oglądalności na żywo i w ciągu siedmiu kolejnych dni w kluczowej grupie docelowej dorosłych w wieku 18-49 lat, według Nielsena, te seriale również posiadają mocną widownię i (w wielu przypadkach) dobre wyniki w sieci i na VOD.
1. "Teoria wielkiego podrywu"
Nie ma niespodzianki tutaj. Polepszając wyniki CBS w poniedziałki na początku jesiennego sezonu i przenosząc się do swojej stałej czwartkowej emisji po tym jak ośmiotygodniowa transmisja meczów NFL się zakończyła, "Teoria wielkiego podrywu" pozostaje monolitem i (prawie) najlepiej oglądanym serialem ze wszystkich w telewizji. (Bicie rekordów nadal należy do "Żywych trupów"). Istnieją pęknięcia w zbroi, na pewno, z 10-procentowym spadkiem w porównaniu z poprzednim sezonem... ale to komedia, która pokazuje swój ósmy sezon i w czasie, kiedy większość jej rówieśników nie potrafi mieć więcej niż 13 odcinków. Wyniki oglądalności w ciągu siedmiu kolejnych dni, domyślny pomiar telewizyjnego sukcesu, umieszczają "TBBT" jako drugi najchętniej oglądany serial w stacjach ogólnokrajowych, po "Agentach NCIS", ale bardziej preferująca cyfrowe platformy publiczność daje serialowi pierwsze miejsce z 23,4 milionami widzów tygodniowo.
2. "Współczesna rodzina"
Obecna trudna sytuacja komedii ABC jest jeszcze bardziej oczywista, kiedy weźmiesz pod uwagę to, że dwa najlepsze seriale wśród Wielkiej Czwórki to długo emitowane sitcomy. Nadal wicemistrzowska "Współczesna rodzina" (5,6 miliona wśród dorosłych w wieku 18-49 lat) jest praktycznie martwa z tym jak radziła sobie w tym czasie w zeszłym roku, a ta pięcioletnia passa wygrywania w Emmy na pewno nie szkodzi temu. Najbardziej wartościowy gracz ABC (nie tworzony przez Shondę Rhimes) również widzi znaczny wzrost w swoich wynikach oglądalności po wynikach DVR niż "Teoria wielkiego podrywu". Obie komedie zyskują około dwa punkty w kluczowej grupie docelowej po tygodniu oglądania, 65-procntowy wzrost dla "Współczesnej rodziny" w porównaniu do 51-procentowego wzrostu "Teorii wielkiego podrywu".
3. "How to Get Away With Murder"
Największy wygrany tej jesieni, "How to Get Away With Murder", z łatwością znajduje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o nowy serial w tym sezonie. Dzięki blokowi produkowanych przez Rhimes dramatów ABC, "Murder" wyprzedza wyniki jakiegokolwiek innego nowego przebojowego serialu w ostatniej pamięci - znacznie większy sukces niż w 2013 roku ("Czarna lista") i 2012 roku ("Revolution"). "Murder" może być za "Skandalem" jeśli chodzi o oglądalność tego samego dnia, ale zyskuje jak bierze się pod uwagę DVR i inne platformy ABC, gdzie zyskuje 1,8 punktu w grupie docelowej dzięki VOD i odtworzeniom online. To jest średnia oglądalność odcinka "The Mysteries of Laura".
4. "Skandal"
"Murder" mogło odebrać trochę widzów "Skandalowi" wraz z jego przenosinami na 22:00 w czwartki, chociaż jest to nieznaczne. Czwarty serial w stacjach ogólnokrajowych, "Skandal" również jest jedynym najlepszym powracającym dramatem, który polepsza wyniki z roku na rok. Istotny zawodnik w bloku ABC "TGIT" nadal zyskuje widzów w czasie emisji w ciągu pierwszego dnia w grupie docelowej 18-49 lat, ale serial również zyskuje widzów dzięki DVR i odtworzeniom online. Serial ma 26-procentowy wzrost dzięki samemu VOD i transmisji strumieniowej.
5. "Czarna lista"
Wyniki "Czarnej listy" nie są do końca jasne, jak stacje tabelaryzują swoje własne wyniki na wielu platformach, a NBC ma tendencję do skupiania się na nowych serialach, ale serial regularnie zyskuje najwięcej widzów wśród innych seriali stacji ogólnokrajowych w ciągu każdego tygodnia, a jego wyniki w grupie dorosłych 18-49 lat jest tylko nieco zmniejszona przez emisję już drugiego sezonu. Zastępca w porze emisji "State of Affair" pokazuje, że to nie tylko magia "The Voice" dała zainteresowanie "Czarnej liście" - coś co NBC powinno się podobać jak lutowy odcinek po Super Bowl i migracja na czwartki się zbliża.
6. "Gotham"
Drugi najlepszy nowy serial stacji ogólnokrajowych, prequel Batmana był jasnym punktem dla stacji Fox i najlepiej radzi sobie na wielu platformach do tej pory. Serial zyskuje 135 procent w ciągu 30 dni po emisji - w tym 3,3 miliona widzów dzięki Fox.com, Hulu i VOD, co daje w sumie prawie 16 milionów widzów. Wśród grupy docelowej 18-49 lat, "Gotham" ma duże zyski dzięki DVR. Obecna średnia sezonu, 4,3 miliona, daje 72-procentowy wzrost w porównaniu z poniedziałkową emisją.
7. "Głowa rodziny"
Dzięki w dużej mierze swojej gigantycznej premierze sezonu, godzinny crossoverowy odcinek z "Simpsonami", "Głowa rodzina" jest serialem, który odnotował największe zyski w sezonie 2014-15 i nadal znajduje wiele wyjątkowo młodych widzów w internecie. Kreskówka Setha MacFarlane'a, i jedyny animowany serial w najlepszej dziesiątce, zyskał 18 procent w porównaniu z poprzednim sezonem w grupie docelowej i osiąga 11,7 miliona widzów na odcinek w ciągu kolejnych 30 dni na wszystkich platformach.
8. "Chirurdzy"
Zbliżając się do końca najlepszej dziesiątki mamy dwa dramaty, które są od dawna emitowane. "Chirurdzy" pozostają mocnymi w swoim jedenastym sezonie, nawet po przenosinach na mniej korzystną 20:00 - gdzie teraz konkuruje z "Teorią wielkiego podrywu" w czwartki. Zanim osiągają 25-procentowe zyski dzięki VOD i transmisji strumieniowej, "Chirurdzy" już mają średnio 4,0 miliona widzów w grupie docelowej 18-49 lat i 12, 1 miliona widzów na początku swojej drugiej dekady.
9. "Zabójcze umysły"
Prawdopodobnie największa niespodzianka na liście, 10-letnie "Zabójcze umysły" to niedoceniany koń pociągowy CBS. Z rok rocznym mozołem dramat jest drugim najlepiej ocenianym dramatem stacji... nawet jeśli "Agenci NCIS" i "NCIS: New Orleans" wygrywają wśród wszystkich widzów. "Zabójcze umysły" mają średnio 3,9 miliona w grupie docelowej 18-49 lat w tym sezonie, co może być jednym z powodów, dla których stacja wydaje się być chętna, aby spróbować z kolejnym spinoffem serialu.
10. "Scorpion"
Trzeci i ostatni nowy serial na liście, "Scorpion" gromadzi wielką, młodą widownię. Serial ma średnio 3,8 miliona w grupie docelowej 18-49 lat, gdzie ledwo pokonał takie dramaty jak serial ABC "Dawno, dawno temu" (które pojawia się na jedenastym miejscu), a z 18,5 milionem wszystkich widzów co odcinek (jak wliczymy DVR, VOD i transmisje strumieniową), to również czwarty najchętniej oglądany serial CBS.